Trasy wycieczkowe

Wypoczynek w Szczawnicy to dobra okazja do przebycia licznych tras wycieczkowych i turystycznych dostępnych w regionie. Prowadzą one do rezerwatów przyrody: Białej Wody, Wąwozu Homole i Wysokich Skałek. Amatorzy wspinaczki górskiej mogą udać się na szczyty Pienin i Gorców szlakami dostosowanymi do ich kondycji fizycznej i posiadanych umiejętności.

Popularna jest także turystyka rowerowa. Jej rozwojowi sprzyjają liczne trasy rowerowe o różnej długości i trudności. Dla rowerzystów dostępne jest pieszo – rowerowe przejście graniczne ze Słowacją. Korzystają z niego osoby chcące zwiedzić słowackie Pieniny, Leśnicę i Czerwony Klasztor. Przejścia graniczne znajdują się także w Jaworkach i Szlachtowej.

Chętnie odwiedzane szczyty górskie to: Palenica, Jarmuta, Bryjarka, Bereśnik, Dzwonkówka, Trzy Korony, Sokolica i Prehyba. Turyści mogą tam skorzystać ze schronisk, które oferują nocleg i możliwość wykupienia wyżywienia.

Wiele osób wyrusza też dalej, by zwiedzić zamki w Czorsztynie i Niedzicy lub skorzystać z rejsu po Zalewie Czorsztyńskim. Dużą popularnością wśród turystów cieszą się też okoliczne parki – Pieniński Park Narodowy, Popradzki Park Krajobrazowy i Pienap położony na Słowacji.