Położenie Szczawnicy

Szczawnica plac DietlaSzczawnica jest miejscowością uzdrowiskową cieszącą się dużą popularnością wśród turystów wybierających się w góry lub chcących zregenerować swoje zdrowie i poprawić samopoczucie. Takie powodzenie zawdzięcza walorom przyrodniczym, specyficznemu mikroklimatowi oraz licznym szlakom i atrakcjom turystycznym. Do największych można zaliczyć: spływ Dunajcem, turystyczne przejścia graniczne ze Słowacją, kolej linową na Palenicę, trasy rowerowe, stoki narciarskie i przejażdżki konne. Przyjeżdżają tu amatorzy aktywnego wypoczynku oraz uprawiania sportów wodnych, rowerowych i zimowych – snowboardu i narciarstwa.

Szczawnica leży w malowniczej dolinie Grajcarka – prawobrzeżnego dopływu Dunajca, pomiędzy Małymi Pieninami i pasmem Radziejowej. Znajduje się na wysokości 430-560 m n.p.m. Niedaleko stąd również na polsko-słowackie przejścia graniczne, z których chętnie korzystają przybywający tu turyści. Szczawnica to przede wszystkim cenione i popularne uzdrowisko słynące z wód mineralnych. Panujące tu korzystne warunki wynikają z położenia miasta na pograniczu dwóch jednostek geologicznych – pienińskiego pasa skałkowego z wapieni oraz beskidzkiego fliszu zbudowanego z łupków i piaskowców.

Dwie trzecie powierzchni miasta pokrywają lasy zapewniające wyjątkowy mikroklimat, osłonę od wiatru oraz zdrowe, czyste powietrze.

Miejscowość jest otoczona terenami chronionymi mającymi liczne walory przyrodnicze i krajobrazowe. Należą do nich: Pieniński Park Narodowy, Popradzki Park Krajobrazowy i Pienap znajdujący się już na Słowacji.