Szczawnica

Szczawnica to baza turystyczna przyjmująca w sezonie letnim kilkaset tysięcy osób. Górami pokrytymi lasami o bogatej florze i faunieprzyciąga amatorów wędrówek z plecakiem. Liczne szlaki turystyczne prowadzą do rezerwatów przyrody: Wąwóz Homole, Biała Woda, Wysokie Skałki oraz najwyższych szczytów Pienin i Gorców. Trasy dostosowane są do możliwości przeciętnego użytkownika.

Tanie Noclegi

oferują liczne pensjonaty, domy wczasowe oraz kwatery prywatne. W samym centrum W uzdrowisku

Szczawnica

Szczawnica Pieninymożna skorzystać z kolejki krzesełkowej na Palenicę. Na szczycie raduje oko panorama Tatr, Pienin, Beskidu Sądeckiego i cała Szczawnica (zobacz więcej na stronie: www.szczawnica.top). Obok, na sąsiedniej Szafranówce - 700-metrowa rynna grawitacyjna, atrakcja dla dorosłych i dzieci. Coraz większą popularnością cieszy się ostatnimi czasy turystyka rowerowa. Jej rozwojowi służą przygotowane trasy rowerowe o różnym stopniu trudności i liczne wypożyczalnie rowerów górskich.

Dla zwolenników jazdy wierzchem wytyczone zostały specjalne szlaki. Istnieje także możliwość przejażdżki konnej na godziny. Na terenie schroniska pod Dubraszką prowadzone są kursy nauki latania na paralotniach. Często odwiedzane jest pieszo - rowerowe przejście graniczne w Pieninach, umożliwiające zwiedzenie słowackich Pienin, pobliskiej Leśnicy czy wycieczkę do Czerwonego Klasztoru brzegiem Dunajca. Z zainteresowaniem turystów spotkały się także nowo otwarte przejścia piesze w Jaworkach i Szlachtowej. Pobyt w mieście Szczawnica to doskonała okazja do poznania przyrody Pienińskiego Parku Narodowego, zwiedzenia zamków w Czorsztynie i Niedzicy, a także możliwość kąpieli i uprawiania sportów wodnych w pobliskim Jeziorze Czorsztyńskim. Jedną z największych atrakcji turystyczno - krajobrazowych Szczawnicy jest przełom Dunajca.

Przełom pieniński, głęboko wciśnięty miedzy wapienne skały wąwozu Dunajca, na odcinku między Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą. Największa osobliwość turystyczno-krajoznawcza Pienin, fenomen krajobrazowy i przyrodniczy na skalę europejską, liczne pętle i gwałtowne zakręty pośród skał, których wysokość sięga miejscami pięciuset metrów. Jedyną w swoim rodzaju atrakcją jest spływ przełomem na górskich tratwach, słynący już na początku XIX wieku. Długość spływu wynosi około 20 km, a czas jego trwania, w zależności od stanu wody, waha się od 2 do 2,5 godziny i kończy się w Szczawnicy na przystani flisackiej. Może być także przedłużony do Krościenka. Spływ organizuje Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich w okresie od 1 maja do 15 lub 30 października (zależnie od pogody) w godzinach od godz. 9:00 do 17:00 (w sierpniu do 16:00, we wrześniu do 15:00, a w październiku do 14). Początek spływu w Sromowcach (dojazd autobusem PKS). Stowarzyszenie Flisaków Pienińskich organizuje również wycieczki łodzią w górę Dunajca do Hukowej Skały.Przystań znajduje się przy drodze na przejście graniczne. Na wycieczki flisacy zapraszają od 15 kwietnia do 31 października w godzinach od 9 do 19 (we wrześniu do 18, w październiku do 17). Z przystani można przeprawić się przez Dunajec i przejść niebieskim szlakiem na Sokolicę i Trzy Korony.

Szczawnica jest także atrakcyjna zimą. Bardziej zaawansowanych amatorów narciarstwa ucieszy sztucznie zaśnieżona trasa na stoku Palenicy, posiadająca homologację FIS, a zwolennikom snowboardu - rynna Halfpipe. Tu także odbywają się zawody narciarskie i snowboardowe w zjeździe i slalomie. Do dyspozycji lubiących sporty na śniegu są także dobrze utrzymane i przygotowane trasy na Szafranówce oraz wyciągi orczykowe i zaczepowe w Jaworkach i na Durbaszce.